Orest Dabija, membru al CA, a susținut că, în calitatea sa de cetățean, se aștepta ca în buletinele de știri să fie alocat mai mult timp subiectului referendumului republican constituțional. El s-a arătat nedumerit de faptul că furnizorii publici, „Moldova 1” și „TV-Găgăuzia”, au acordat timp insuficient reflectării acestuia – de exemplu, „Moldova 1” a alocat reflectării referendumului republican constituțional timp de o lună, cât a durat campania electorală, puțin peste 3 minute.