Cum judecătorii se amestecă în campania electorală și dau apă la moară propagandiștilor pro-ruși: Au stabilit ședința de judecată cu Stoianoglo chiar cu câteva zile înaintea înainte de turul II, cu scopul de a-l victimiza
(…) Maia Sandu a reacționat pe rețelele de socializare: Sunt nedumerită că anumiți judecători stabilesc ședințe de judecată pe dosarele lui Stoianoglo în timpul campaniei. Au avut timp berechet înainte de alegeri și au timp după alegeri. Dacă scopul real al judecătorilor este să facă justiție, și nu victimizarea unui candidat, aceste ședințe trebuie făcute după scrutinul din 3 noiembrie.