Sandu face apel la unitate: "Vă rog să înțelegem că orice dezbinare pe criterii de limbă și etnie - ne face tuturor rău. Ne face mai slabi împotriva pericolului real, care e mult mai mare decât certurile artificiale. Mă adresez oamenilor care și-au vândut votul în turul I - vă rog să nu mai faceți această greșeală - nimeni nu va putea corecta această greșeală".