Alexandru Cozer, comentariu după dezbaterile prezidențiale: Eliberați-l pe Stoianoglo! De ce îl umiliți ținându-l ostaticul vostru?
Cozer: El v-a oferit vouă libertate, chiar dacă nu o meritați! Faceți și voi un gest minim de omenie și nu-l mai țineți ostaticul vostru. Filat, Platon, Dodon, Șor, voi v-ați uitat la această dezbatere? De ce umiliți acest om în spatele căruia stați? Nu-l mai utilizați în scopurile voastre meschine, pentru a reveni la butoane, la fluxurile financiare, pentru a vă ține în libertate. El v-a oferit-o deja, trecând peste lege, ignorând probe evidente. Măcar pentru asta, nu-l mai umiliți. Nu-i mai dați fițuici, nu-i mai băgați în gură lucruri pe care nici măcar el nu le crede. Nu mai fiți atât de lași încât să vă ascundeți în spatele acestui om.