Consiliul de Presă din Moldova, structură națională de autoreglementare în jurnalism: "La 22 octombrie am aflat, dintr-un articol de presă, că singura dezbatere electorală dintre candidații din turul al doilea al alegerilor prezidențiale va fi moderată de Gheorghe Gonța, fost moderator TV. Consiliul de Presă din Republica Moldova, structură națională de autoreglementare în jurnalism, care are drept misiune statutară promovarea deontologiei profesionale și a integrității în jurnalism, consideră această decizie drept o lipsă de respect față de public, o legitimare a comportamentelor lipsite de integritate și o promovare a practicilor absolut neconforme cu jurnalismul profesionist și etic.
Gheorghe Gonța a recunoscut în repetate rânduri în interviurile pe care le-a oferit că a acceptat „bani în plic” de la politicieni pentru activitatea sa jurnalistică. Un astfel de comportament contravine flagrant Codului deontologic al jurnalistului din Republica Moldova, care prevede expres că „jurnalistul nu acceptă bani, cadouri, călătorii plătite, sau orice alte avantaje care îi sunt oferite pentru influențarea actului jurnalistic și a căror acceptare i-ar compromite independența și autoritatea în fața publicului și ar afecta încrederea în jurnaliști, în general”.
Lorena Bogza: "Consider că un ziarist care are un contract cu un politician și care și-a exprimat deja opțiunea de a susține un candidat NU poate modera o dezbatere. NU poate fi considerat independent și este limpede de ce. Consider că este greșit ca un politician, ca un candidat să accepte un astfel de moderator pentru dezbateri. Odata că duce dezbaterile în derizoriu și apoi că validează un astfel de moderator. În plus, este descalificant să vorbești despre "moderatorul meu" si "moderatorul tău", inducând din start ideea că nu există ziariști independenți. Există și ei trebuie apreciați. Cred că cetățenii au dreptul să urmărească o dezbatere corectă, pe care abia aștept să o urmăresc și eu.
Alexandru Cozer: Gheorghe Gonța, dacă mai ai măcar un pic de respect față de meseria de jurnalist, refuză insistențele echipei lui Stoianoglo de a modera dezbaterea cu Maia Sandu. Dacă respecți această meserie măcar un pic, trebuie să înțelegi că un om ca tine, care de un an de zile este angajatul unui politician pentru a-i face emisiune personală, nu poate nici într-un caz modera o dezbatere atât de importantă. Dezbaterea trebuie să fie una între candidați, în care moderatorul să aibă un rol simbolic, pe o platformă neutră, pusă la dispoziția tuturor canalelor care își doresc să o transmită.