Câteodată am impresia că staff-ul electoral este cel care de fapt o îngroapă pe actuala președintă. Este incredibil că ei nu înțeleg lucruri elementare și că, după o astfel de dezbatere, Maia Sandu va ajunge ca în acel banc: Va povesti ani de zile de acum încolo că nu are fată. Asta pentru ca să nu mai vorbim și de alte exemple, chiar în țara vecină, unde la o dezbatere de acest gen, candidatul favorit s-a culcat președinte, iar a doua zi - în istorie.

P.S. Părerea mea, dacă cuiva îi este interesant: Fie moderator neutru (societatea civilă), fie 4-5 moderatori de la diferite instituții media (inclusiv societate civilă), fiecare cu posibilitatea de a adresa maxim 2-3 întrebări. Astfel, ne asigurăm că nu avem partizanat.