🔴
Renato Usatîi, conferință aseară: Vădit demoralizat pentru că nu a trecut în turul II, deși a avut mari șanse (părerea mea e că rușii i-au suflat șansele). Acesta a mulțumit alegătorilor, spunând că nu-și va dezamăgi electoratul și nu-l va trăda. Acesta a criticat PAS și pe Martin Zieg, despre care spune că a fost coordonatorul de la președinție pentru atacurile organizate împotriva sa. Usatîi spune că WatchDog a primit 700 de mii de euro pentru a promova referendumul și a organiza denigrări împotriva sa
Despre PAS a mai spus că a făcut o campanie paralel cu electoratul și așteptările lui.
Acesta s-a referit puțin la Stoianoglo.
Usatîi nu a făcut niciun îndemn pentru turul II, spunând că va reveni la acest subiect separat.