Furtună, Tarlev, Vlah? Diversiuni!
Candidatul rețelei e Stoianoglo!

🆘 Sistemul de alertă, care va permite trimiterea rapidă a mesajelor de avertizare pentru cetățeni în caz de fenomene
meteo extreme, inundații și alte situații de urgență, ar putea fi denumit „Mold-alert”. Declarația a fost făcută de șeful IGSU, în cadrul unei emisiuni la Radio Moldova. Sistemul ar urma să devină funcțional în 2026. Proiectul are o valoare de peste 440.000 de euro, din care 92% va fi finanțat de partenerii europeni. În prezent, proiectul este în faza de studiu de fezabilitate, iar IGSU lucrează la selectarea companiilor care vor implementa cele mai performante tehnologii.