Dorin Recean a avut un mesaj azi seara la Moldova1, cu privire la votul de duminică. Acesta atenționează cetățenii că se pregătesc multe minciuni:
Recean: Pe 20 octombrie vor avea loc alegeri pentru președintele Republicii Moldova și referendumul de aderare la Uniunea Europeană. Vă atrag atenția că o grupare de hoți încearcă să amăgească oamenii, să le promită bani, să le transmită informații false, să-i sune și să-i mintă. Rog toți cetățenii să fie atenți - această grupare spune minciuni și îi cheamă pe oameni să facă lucruri ilegale. Vă rog să nu-i credeți!
Țara noastră se află într-un moment de răscruce. Și doar noi, moldovenii, trebuie să decidem încotro va merge Moldova.
În ultima perioadă, tentativele de destabilizare din partea grupărilor criminale controlate din exterior s-au intensificat. Doar într-o lună, instituțiile statului au documentat 15 milioane de euro, 130 de mii de oameni plătiți pentru a-și vinde votul, pentru a crea haos și a
împiedica intrarea țării noastre în lumea civilizată
Gruparea criminală plănuiește să sune sute de mii de oameni în ziua votului pentru a-i speria, minți sau promite mită electorală. Încă o dată, dragi cetățeni, nu cădeți în capcana unor ilegalități banditești.
Am încredere că moldovenii nu vor permite niciodată să fie amăgiți, iar soarta lor să fie dictată de bani murdari și voturi cumpărate. Ei vor să ne vândă viitorul. Noi, vot cu vot, de la Ocnița la Cahul, de la Ungheni la Ștefan V odă, vom apăra, prin vot, viitorul copiilor noștri, pentru că alegem să trăim în libertate și pace. Duminică puterea e la fiecare cetățean al țării noastre. Puterea e la voi! Mergeți la vot!