N4: Conducerea Selectcanal TV consideră că fiecare cetățean al Republicii Moldova are dreptul la propria sa viziune politică, dar acest lucru nu ar trebui exprimat public de către jurnaliști prin prisma Codului Deontologic al Jurnalistului.
Ulterior, Gonța a anunțat aseară că moderează ultima emisiune la N4.
Ultimele emisiuni, acesta le-a realizat cu: Vasile Costiuc, Natalia Morari și Tudor Ulianovschi
Gonța a fost de-a lungul timpului în centrul mai multor controverse: Relația cu Rizea, presupusele SMS-uri pentru Usatîi, etc. După ce în 2021 soția sa a fost demisă de la Ministerul Educației, acesta a avut o retorică anti-guvernare. Ce declara Gonța în 2021: ”PAS-ul tău a dat-o afară de la lucru pentru că este soția unuia ce nu poate suge și nici nu vrea. Și nimănui!"
Demisie în 3 pași. Gheorghe Gonța nu va mai face emisiuni la N4. Ultimul a postat pe facebook un text în care îndemna oamenii să boicoteze sau să spună NU la referendumul de aderare la UE. Ulterior, postul a emis un comunicat în care a declarat că se disociază de poziția lui pentru că a încurcat jurnalismul cu agitația politică: