Fost deputat moldovean, trimis în judecată pentru îmbogățire ilicită. Bunuri în valoare de milioane de lei, confiscate. Acesta este acuzat că, între anii 2014 și 2019, a acumulat bunuri ce depășesc cu aproape 2 milioane de lei veniturile legale, atât personal, cât și prin intermediul unui membru al familiei. Potrivit Deschide, fostul deputat PCRM ar fi Sergiu Stati