În intervenția sa, aceasta a explicat de ce nu merge la dezbateri electorale: "Cel puțin jumătate din candidați sunt susținuți și promovați de o grupare criminală, ei nu sunt candidați autentici, nu poți să ai dezbateri cu ei, pentru că aceste personaje au un scop - să discrediteze democrația în Moldova, să provoace spectacol și să facă show. Asta nu înseamnă că în turul 2 nu putem avea dezbateri. Să ajungem întâi acolo".


Albu, despre refuzul Maiei Sandu de a participa la dezbateri cu alți candidați: Dacă se teme de „bandiți”, așa cum îi numește, nu trebuie să mai fie președinte



Duminică la ora 10.00, candidata Sandu anunță că invită tik tokerii la o discuție despre viitorul R. Moldova.