Ion Chicu: Oamenii întrebă, și normal. Noi nu ne-am înregistrat în calitate de participanți la referendum. Pe 22 iunie, la Chișinău a avut loc consiliul național unde s-a decis că PDCM nu va participa la referendum. Acel clip a fost filmat la Bălți în luna iulie. Eu am prezentat atunci unele viziuni ale mele, inclusiv poziția referitor la Referendum. Noi nu participăm și nu ne dorim ca acesta să fie folosit pentru a modifica Constituția. Noi de atunci știam că întrebarea nu este: Ești pentru UE sau Contra? Dar întrebarea va fi - susții modificarea Constituției în vederea aderării la UE. Și poziția noastră rămâne clară, aceeași: Noi suntem împotriva unui asemenea instrument de modificarea a Constituției prin 1/3 din voturi. Eu reconfirm ce am spus atunci.