Ion Chicu, filmat la o întâlnire cum spune că "pentru noi ar fi mai bună situația în care Referendumul de integrare în Uniunea Europeană nu e validat", din cauza neparticipării la vot
Chicu: Dacă va fi participare mare la Referendum, există probabilitatea când majoritatea va vota Pentru. Cu părere de rău, asta e situația, eu știu situația în Chișinău, în raioane, pentru noi ar fi mai bine ca 90% din cei care participă să voteze Pentru, dar să participe doar 30% și Referendumul nu trece astfel, decât să avem 51% la 49% și să participe 35% și în acest caz Referendumul trece. Deci, aici matematica e simplă.