▪️ fermierii au cerut compensarea pierderilor, Guvernul a alocat 200 de milioane de lei (100 de milioane de lei în iulie și alte 100 de milioane de lei din Fondul de Intervenție în septembrie)
▪️fermierii au cerut lege specială pe modelul României - Parlamentul a votat legea specială pe modelul României
▪️ fermierii au cerut reeșalonarea datoriilor - cadrul normativ a fost făcut pentru a permite ca fermierii să nu fie executați timp de 6 luni dacă nu-și pot onora datoriile
▪️ fermierii acum cer să fie incluse și datoriile din alți ani, nu doar din acest an și să fie incluși în neplata datoriilor și furnizorii de îngrășăminte - ceea ce înseamnă că întregul sistem se va nărui din cauza că nimeni nu-și plătește datoriile
▪️ în ultimii 4 ani agricultura a fost subvenționată cu 7 miliarde de lei - cea mai mare sumă de la independență. Nu e suficient doar să creștem mereu banii alocați pentru pierderi, e nevoie de o schimbare serioasă pentru ca fermierii să nu mai aibă pierderi.
“Haideți să lucrăm împreună pentru a găsi soluții, dar, repet, acestea pot fi găsite doar prin dialog, la masa de discuții. Și vin cu un îndemn pentru toți - să nu facem politică pe seama nevoilor fermierilor”, a punctat Dorin Recean.