Potrivit datelor, deși oferta Orange a fost cu cca 200 000 mii de lei mai mică, de 1,6 mln, în dreptul ei a apărut mențiunea ANULAT, iar în considerare este luată oferta companiei GHESAR - de 1,8 mln de lei. Surse din interiorul instituției spun că activitatea primului grup de achiziții a fost desființată după ce nu ar fi fost de acord cu decizii venite de sus, iar acum, la analiza ofertei GHESAR, din motive neclare, a fost creat un nou grup de achiziții.

Unul dintre motivele pentru care STISC nu ia în considerare oferta Orange este pentru că... "nu are suficientă experiență": "Nu a demonstrat că în ultimii 3 ani a efectuat cel puțin 3 livrări similare".

STISC menționează că această licitație de 1.8 mln de lei este pentru "servicii de mentenanță preventivă, corectivă și adaptivă a aplicației MoldSign Desktop Suite", prin care se gestionează semnătura electronică.