Întrebat despre sabotarea gazoductului North Stream, ministrul polonez a răspuns, potrivit videoclipului, că „americanii aveau cunoștințe avansate despre proiect” și că„nu l-au oprit”. „În Polonia, credem că oricine a făcut-o a făcut o treabă bună”, ar fi adăugat el.