Mai face o încercare de împăcare, după primul eșec? Premierul român Marcel Ciolacu i-ar fi adunat la o ședință pe reprezentanți ai PSDE și MAN (65 de primari) din Moldova. Scopul oficial declarat: "Colaborarea între comunitațile conduse de primarii social-democrați din România și Republica Moldova și dezvoltarea unui număr cât mai mare de proiecte în comun, în avantajul oamenilor de pe cele două maluri ale Prutului"