Sergiu Ștefanco, Andrei Dânga și Alexandru Badarău, printre liderii Asociației Forța Fermierilor de la Sud s-au întâlnit în Găgăuzia cu oamenii lui Șor - Guțul și Constantinov. Aceștia ar fi discutat despre situația complicată din agricultură, unele voci propunând proteste împotriva guvernării.
Alexandru Slusari a reacționat ulterior și spune că Forța Fermierilor nu va ajunge în buzunarul lui Șor deși guvernarea îi aruncă acolo: "Eu doi ani am activat cot la cot cu membrii Consiliului Forța Fermierilor. Majoritatea din ei îî știu din 2018. Cunosc viziunile lor și nu am dubii privind integritatea acestor persoane.
Acum guvernare încearcă să arunce pe aceiași agricultori, care au revendicări similare și care sunt în pragul falimentului, în buzunarul lui Șor. Eu , cănd eram director executiv al asociației, categoric respingeam orice încercare de a implica organizația în politică. Știu foarte bine că aceeași linia este promovată și de nouă conducere a Forței Fermierilor
Sunt de acord că în situația actuală politico-electorală fermierii trebuie să fie mai atenți, când participă la unele întălniri, deși cunosc precis că reprezentanții organizației au fost invitați de agricultorii din Gagauzia, care au probleme similare cu fermierii din toata țara. Însă, după mine este foarte urât imediat să încercați să veniți cu etichetări în adresa celor, care nu și-au schimbat viziunile referitor la politicile agricole din 2020".
Sergiu Stefanco a publicat și o secvență video de la întrunire, unde spiritele s-au încins, atunci când unii participanți s-au indignat, spunând că protestul fermierilor ar putea fi folosit în scopuri politice.
Fermierii de la sud, într-o nouă controversă, după ce s-au întâlnit cu oamenii lui Șor în Găgăuzia