Potrivit unui comunicat, conducerea SIS a avut o întâlnire cu mai mulți cercetători din domeniul arhivistic și istoric, în cadrul căreia au fost discutate subiecte precum: combaterea dezinformării istorice, prevenirea distorsionării evenimentelor din trecutul țării și importanța protejării arhivelor naționale în stabilitatea identității noastre naționale.
SIS a transmis alte peste 34 000 dosare către Agenția Națională a Arhivelor.
SIS anunță desecretizarea arhivelor prin decizia de publicare a unor manuale KGB-iste și NKVD-iste despre tehnicile de dezinformare, manipulare și propagandă sovietică, aplicate și în prezent