Decizia CSM, lege pentru președinție. Preşedinta Maia Sandu a semnat decretul de numire în funcţie până la atingerea plafonului de vârstă a șase judecători. Printre aceștia, și magistratul Ion Chirtoacă, în privința căruia a fost depusă o cerere repetată, după ce prima solicitare a fost refuzată de șefa statului
Alături de Ion Chirtoacă, alţi cinci judecători au fost numiţi în funcţie prin decret prezidențial. Este vorba despre: Ciobanu Galina, Gandrabur Marcel, Movilă Iurie, Olărescu Victor şi Vasilenco Angela.