Toți cetățenii care vor beneficia de compensații vor primi bani, însă nu în facturi. Aceasta este noua modificare realizată la programul de compensații pentru perioada rece a anului. Ministrul Muncii menționează că programul va fi eficient, mai simplu și mai ușor de accesat.

De asemenea, Alexei Buzu a menționat că la fel ca în anii precedenți, cei care doresc să beneficieze de compensații din partea statului vor trebui să se înregistreze pe platforma online compensatii.gov.md.