Premierul polonez, Donald Tusk, mesaj în limba română azi în plenul Parlamentului R. Moldova: „Veți putea conta întotdeauna pe Polonia, doar dacă vă veți exprima dorința de a continua acest proces istoric, de construire a unei Moldove independente și integrată într-o Europă unită”
Tot ce-am reușit să facem în Polonia, după aderarea la UE, ni se datorează nouă. Polonia an cu an a devenit mai vestică, din punct de vedere politic și economic. Fiecare dintre voi care a fost în Polonia a avut prilejul să compare cum arată astăzi. Aderarea la UE a fost benefică din multe puncte de vedere (…). Numai de voi depinde ce drum veți alege (…)