Reacția Biroului politici de reintegrare: Nu credem că aceste discuții pe marginea toponimiei vor facilita apropierea dintre cele două maluri ale Nistrului sau vor accelera procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană. Reamintim că termenul „Transnistria” apare în discursul public cu mult înainte ca nazismul ori fascismul să fi existat.

Așteptăm amenzile pentru Ministerul de externe al Rusiei 😀