Ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu, spune că, începând cu 2021, Guvernul a realizat cele mai mari investiții în satele și orașele din țară: "Prin Programul Național „Satul European” și Proiectele de Dezvoltare Regională, au fost construite școli, grădinițe, apeducte, sisteme de canalizare, parcuri, terenuri sportive etc. (...) Bugetele executate și planificate pentru 2021-2027 sunt de trei ori mai mari decât totalul investițiilor realizate între 2010 și 2020"