Alexandru Slusari, din nou critici în adresa Ministerului Agriculturii: Ministrul Agriculturii a prezidat ședința Comitetului de Supraveghere al Agenției pentru Dezvoltarea și Modernizarea Agriculturii (ADMA). Fostul 2 KR, care nu știe. După ședința respectivă a apărut un comunicat pompos despre anularea penalităților, vacanța de plată, reeșalonarea ultimelor rate. Aceste măsuri sunt relevante pentru fermieri, afectați de secetă, DOAR în raport cu ADMA. Adică, doar pentru agricultori care au procurat tehnica agricolă în rate de la aceasta Agenția. Însă unele mass-media au preluat acest comunicat, formulat foarte șmecher, și au trămbițat că sunt amănate toate restanțele agricultorilor, ceea ce este o EROARE și ÎNȘELARE A SOCIETĂȚII. Majoritatea covărșâtoare a datoriilor fermierilor țin de băncile și furnizori de inputuri, care nu sunt deloc vizați de decizia de ieri a Mnisterului Agriculturii. Și ministru tace și nu vine cu explicații