Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică, care a fost acolo după incident, a depistat nereguli și a dispus stoparea lucrărilor de pe șantier până la efectuarea unei expertize tehnice care să stabilească starea construcției. Pe caz a fost inițiat și un proces penal.