Între timp, Ministerul Energiei de la Chișinău anunță că are un plan anticriză în contextul în care gazele rusești ar putea să nu mai ajungă în regiunea transnistreană, unde sunt folosite la producerea energiei electrice inclusiv pentru malul drept al Nistrului.
Șeful statului ucrainean a declarat că „Nimeni nu va prelungi acordul cu Rusia, acesta este un acord încheiat. În ceea ce privește tranzitul de gaze de la alte companii, dacă cererea unora dintre colegii noștri europeni continuă, vom lua în considerare cererile lor”.
Din aceeași ediție