Chitaristul Bi-2, care a obținut cetățenia R. Moldova, mesaj în limba română de Ziua Independenței
„Dorim să felicităm toți cetățenii Republicii Moldova cu ocazia Zilei Independenței. Vă dorim prieteni cer senin, fericire, iubire, sănătate și succes. Ne vom vedea foarte curând. Pe 14 octombrie, la Arena Chișinău, cu o orchestră simfonică moldovenească. Acolo vom sărbători cu dumneavoastră Ziua Independenței”, a comunicat unul dintre liderii trupei Bi-2, Alexandr Uman (Șura). „La mulți ani Moldova”, a adăugat, în limba română, chitaristul trupei Bi-2 Maxim Andriușcenko, care în mai 2024 a primit cetățenia Republicii Moldova.