Semnele de întrebare:
1️⃣ Soluție britanică. Potrivit unor informații neoficiale, STISC și-ar dori procurarea soluției pentru semnătură electronică Ascetia din Marea Britanie, cu plată. Intenția ar fi fost anunțată într-un cerc îngust încă înainte ca licitația să fie anunțată, potrivit unor surse din STISC.
2️⃣ Greșeala cu numele unei companii moldovenești. STISC anunță luni o licitație de 15.4 mln de lei pentru o soluție complexă, pentru care e nevoie de cel puțin 6-12 luni, dar care să fie livrată în 2 luni. În caietul de sarcini se strecoară o eroare, un cuvânt care este șters - denumirea companiei GHESAR.
3️⃣ STISC cere o garanție suspect de mare pentru proiect, de 15%, când limita maximă de obicei e până în 10%.
4️⃣ Pe esență: Potrivit caietului de sarcini, se creează impresia că STISC vrea să înlocuiască scheletul digital al țării - mSign, dezvoltat timp de ani de zile de Agenția de Guvernare Electronică (AGE) și care este funcțional deja. Instituția anunță în caietul de sarcini că vrea un "portal al utilizatorului" și menționează aproximativ 50% din funcții, care deja există.
a. În text este scris că "se constată lipsa unui instrument integrator" (ceea ce în sine este mSign, funcțional de mulți ani)
b. În text este menționat că soluția nouă trebuie să fie un vizualizator de documente, posibilitatea de a descărca și semna electronic document (ceea ce deja e posibil!), fapt care poate fi confirmat de toți care folosesc semnătura electronică. Cel puțin jumătate din solicitările STISC sunt deja funcționale. Unele surse menționează că în Moldova chiar există o hotărâre de Guvern cu referire la MPass și MSign, care spun că "pentru eficientizarea investițiilor, autoritățile nu vor crea platforme similare".
Geneza problemei explicată în termeni aproximativi aici