APP preia forțat gestiunea gărilor și stațiilor auto, la doi ani de la rezilierea contractului de parteneriat public-privat. Firma privată era în afiliere cu Ilan Șor
Firma concesionară: „Calificăm acest abuz drept un atac raider. Așa nu se procedează în lumea civilizată, inclusiv în Uniunea Europeană spre care tinde Republica Moldova. Așa se proceda numai în anii 90 de către grupările mafiote”. Reprezentantul companiei, avocatul Andrei Iosip, a declarat că ordinul APP a fost prezentat firmei în această dimineață. El a invocat un termen de 30 de zile pentru a-l contestat, apoi a anunțat că ordinul a fost deja contestat. Apoi reprezentanții APP au solicitat o pauză.