Mai mult, ucrainenii par să forțeze situația la maxim. Aduc acum și mai multă tehnică grea la granița cu Rusia, pe care o controlează, în tentativa de a intra cu ea pe teritoriul rus și a susține operațiunea începută săptămâna trecută.
De cealaltă parte, rușii spun că se așteaptă și la un atac masiv cu HIMARS, care au fost aduse mai aproape, pentru a sparge întru totul apărarea rusă, dezorientată pentru moment.
Ucrainenii au pornit blitzkrieg-ul cu Humvee-uri și ATV-uri, intrând ulterior pe teritoriul rus cu blindate și tancuri. Simultan, peste 100 de drone cu căzut peste liniile de apărare ale rușilor și aerodromurile din apropiere, care găzduiau Su-34 și MIG-uri.
Dacă rușii nu vor putea face față asaltului, în regiunea Belgorod ar putea fi anunțată Situație Excepțională de nivel federal.
Operațiunea ucrainenilor pe teritoriul rusesc le dă mari bătăi de cap rușilor. Conducerea rusă ar fi dat ordin să fie retrași militari de pe frontul de sud, pentru a apăra Kursk și Belgorod