Ex-premierul Chicu acuză guvernarea PAS că parazitează pe succesul sportivilor: „Le-au ciordit Universitatea, acum le fură și slava.” Chicu, după ce Maia Sandu i-a întâlnit pe olimpici la Aeroport: Parazitează pe succesul sportivilor
Reacția deputatului Marian: Pentru toată lumea normală din țara asta, Jocurile Olimpice de la Paris a fost o ocazie bună să ne mândrim cu olimpicii noștri și să ne bucurăm de sport. Însă unii indivizi au avut alte planuri și au folosit acest timp pentru a arunca cu minciuni. Este și cazul lui Ion Chicu, prim-ministrul lui Dodon, cel care ”indexat” pensiile cu ”tocmai” 1%, cel care și-a bătut joc de toată lumea organizând nuntă în timp de pandemie, cel care a vrut să pună pe spinarea cetățenilor datoria de 8 miliarde de dolari pentru Gazprom. Acest individ mincinos și needucat a declarat că guvernul PAS a lichidat Universitatea de Educație Fizică și Sport (captură ecran în primul comentariu). Această afirmație este un fals ordinar. Universitatea azi activează bine-merci - admiterea în acest an are loc cu succes și numărul cererilor depuse în primele 3 luni sunt în creștere față de anul precedent. În același timp, Institutul Național de Educație Fizică și Sport sub egida Universității de Stat din Moldova s-a bucurat în ultima perioadă de mai multe investiții, inclusiv alocarea a 10 milioane lei pentru renovarea bazinului.