Traian Băsescu dă în judecată statul român. Acesta vrea să își recupereze privilegiile pe care le-a pierdut după ce a fost declarat colaborator al fostei Securități. Președintele României timp de două mandate a deschis un proces în instanță, la Judecătoria Sectorului 1, prin care cere anularea deciziilor prin care i-au fost retrase beneficiile. Cererea lui Traian Băsescu a fost admisă, iar Curtea Constituțională a fost sesizată