Din aceeași ediție
Cum răspunde Spînu la acuzațiile care i se aduc și denigrarea din partea mai multor persoane: Am o singură explicație. Am avut o poziție foarte dură cu toți cei care au reprezentat sistemul oligarhic al lui Plahotniuc. Încă din primele zile de guvernare am zis foarte clar: acești oameni trebuie să plece, să plece din toate funcțiile pe care le au. Acest lucru probabil că nu le-a plăcut. Și sistemul a încercat să facă mereu ce face de obicei. Dacă timp ce trei ani, toți acești oameni care au turnat cu găleata minciuni despre activitatea mea, nu au reușit să prezinte nicio probă. O dată la două-trei săptămâni primesc mesaje: iată acuș vin mascații peste tine. Oameni buni, dacă aveți de venit, veniți. Dar vă rog să veniți cu probe. Pentru că, repet, sunt cu inima împăcată, că nu am făcut nicio ilegalitate și am acționat mereu doar în interesul țării
Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale a menționat că nu a fost niciodată audiat de procurori, deși în spațiul public s-a vorbit că ar fi vizat în dosare penale: "Nu cunosc și asta era marea mea nemulțumire. Atât de mult am fost murdărit, fără să se prezinte măcar o probă. Am fost acuzat că aș fi avut un cont cu 42 de milioane de euro în baza unei hârtii desenate. Atunci am spus cum e posibil ca cei care au furat miliarde să facă ce vor, iar procurorii s-au apucat să investigheze o hârtie desenată de cei care au furat miliarde. Peste o lună am primit de la presupusa bancă că nu am nimic, ulterior și CNA"
”Gluma” se îngroașă în „dosarul Leova-Bumbăta”. Procuror: Încă o persoană are statut de bănuit. Nu a vrut să spună cine este persoana vizată și ce funcție ocupă aceasta
Casa Albă: Nu s-au dat bani în schimbul de deţinuţi între Rusia şi Occident
Reuters: Negocierile privind marele schimb de prizonieri al Occidentului cu Federația Rusă au durat mai mult de doi ani