Frustrări în fostul PD. Eremei Priseajniuc, vicepreședintele PSDE, supărat că Valeriu Pleșca, un reprezentant din afara formațiunii a fost desemnat să candideze la președinție din partea partidului: "Promovarea unui candidat din afara partidului pentru alegerile prezidențiale subminează încrederea în procesul nostru intern democratic și devalorizează semnificația membrilor proprii ai partidului, care, după opinia mea, sunt personalități capabile să rezolve orice problemă a țării (...) Din păcate, recentele evenimente au demonstrat o lipsă de respect pentru aceste principii fundamentale. În acest context, urmează să iau o decizie referitoare la activitatea mea de vicepreședinte și membru de partid"
Pleșcă a dat semne de mai bine de o lună că intenționa să candideze, imaginea sa fiind promovată insistent în mai multe articole de media (123) cu opinii despre statul de drept și dezvoltarea țării.