(…) Sursa notează că pe fundalul monumentului lui Suvorov din Tiraspol și a drapelul separatist (roșu-verde - roșu), fostul procuror anticorupție Victoria Furtună, a anunțat despre intenția de a candida independent la alegerile prezidențiale din 20 octombrie.
"Din piața principală a orașului, Furtună a lansat mai multe sperietori referitor la aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană și că al doilea mandat al președintei Maia Sandu va duce la război și deschiderea unui al doilea front în regiunea transnistreană.
Fostul procuror a adus în discursul său exemple despre ororile făcute de armata rusă în Ucraina, fără a spune cine se face responsabil de această agresiune, despre lipsa apei potabile și a luminii în urma atacurilor și s-a întrebat dacă sunt moldovenii pregătiți să se ascundă de bombardamente și să facă provizii așa cum au făcut-o ucrainenii când au fost atacați, dar a omis din cuvântare faptul că atacurile au fost lansate de Federația Rusă.
‼️Toate aceste narațiuni au fost rostite la doar câte sute de metri de unitatea militară a Grupul Operativ de Trupe Ruse ce staționează ilegal în Republica Moldova.
Mai mult ca atât, Furtună a înregistrat acest spot video cu acordul și în prezența angajaților structurilor de forță a pretinsului Minister al Securității de la Tiraspol, care potrivit legii este considerată drept structură informativă ilegală.
‼️Piața Suvor, unde a fost filmat anunțul, este patrulată 24/24 de către reprezentanții MGB-ului transnistrean, fiind îmbrăcați în haine civile, iar miliția transnistreană patrulează perimetrul în haine reprezentative structurii.