Andrei Spînu, interviu pentru Ivan Sveatcenko în rusă. Acesta explică de ce și-a cumpărat apartament la București: “Toată familia mea e în Moldova, eu nu vreau să plec din Moldova și nu am să plec. Ceea ce am cumpărat la București, este o investiție. Eu am știut că vor fi asemenea întrebări, chiar și prietenii m-au întrebat. Nu am cumpărat în Moldova pentru că ar fi trebuit să iau de la companii care construiesc în Moldova. Sunt ministru al Infrastructurii și știți cât ne batem cu construcțiile ilegale. Dacă aș fi cumpărat din Moldova, ar fi fost conflict de interese direct. Cât timp voi fi în funcție publică - nu voi face nimic care să amestece responsabilitățile mele publice cu viața privată. Asta e o linie roșie"