Natalia Morari a reacționat la criticile primite, dar și cele ale lui Igor Grosu, care a pus-o în buzunarul Kremlinului. Aceasta crede că a avut parte de prea multă atenție pentru un candidat "cu zero șanse", nu vede așa mobilizare în raport cu alți candidați, fapt ce demonstrează, din punctul ei de vedere, "că cineva din cabinetele puterii e foarte deranjat de asta". Aceasta se întreabă retoric dacă tot era candidata Kremlinului când a susținut-o pe Sandu
Între timp, pe Internet apar declarații alternative la discursul lui Morari. Rodica Pîrgari: "Am greșit împreună cu voi și am adus la putere pe cei care astăzi distrug țara noastră. Vreau să corectez această greșeală, astfel încât și Platon să mai distrugă câte ceva. Timpul vorbelor goale a trecut. Schimbările sunt necesare aici și pe dincolo! Moldova înainte sub Palton! Vă mulțumesc!".