Sergiu Stefanco, un fermier activ la protestele anti-guvernare, spune că agricultorii se confruntă cu pierderi mari în agricultură din cauza secetei
Acesta a excavat în câmpul de porumb și a aratat modul în care temperaturile ridicate și lipsa ploii afectează producția de porumb. Potrivit acestuia, la o adâncime de un metru solul este uscat, iar dacă în săptămâna viitoare nu va fi ploaie, nu va fi recolta de porumb, iar unii fermierii vor da faliment. Stefanco a criticat inacțiunea autorităților, spunând că ideea Ministerului Agriculturii de a crea camere agricole nu îi va ajuta pe fermieri să-și salveze recolta.