Fostul președinte al raionului Orhei afiliat cu Ilan Șor, Dinu Țurcanu, prins în stare de ebrietare la volan, în august 2023, rămâne fără dreptul de a conduce mijloace de transport și va trebui să muncească în folosul comunității 240 ore, fără a fi remunerat. Decizia a fost luată de Judecătoria Orhei, Sediul Central, pe data de 28 iunie
Țurcanu a rămas fără permis, dar îl poate redobândi iar, după cum scrie legea, potrivit judecătorului.