Deputata PAS Doina Gherman, consideră că Nantoi „trebuie să-și ceară scuze pentru ofensele pe care le-a adresat”. Mai mult, Nantoi va trebuie să aducă claritate în „declarațiile făcute anterior și eventual să-și ceară scuze”. Totuși, sursa citată scrie că Gherman este convinsă că declarațiile „au fost scoase din context” și că Nantoi „nu le-a avut în vedere”