Igor Grosu, după mobilizarea moldovenilor la europarlamentare: Moldova intră pe harta electorală a Europei. „Republica Moldova a intrat pe harta electorală a Europei și României”. Mesajul a fost transmis de speakerul Igor Grosu, după mobilizarea fără precedent a cetățenilor țării noastre, care dispun de acte emise de state membre ale UE, la alegerile europarlamentare
„Am fost mulți și exemplari. Am fost 56.714, cei mai activi alegători din afara României, ce reprezintă o creștere de 50% față de precedentele alegeri europene.Prin votul exprimat ieri, Republica Moldova intră pe harta electorală a Europei și României. (…) Vom avea în Parlamentul European deputați care vor negocia de la egal la egal, pentru a obține mai multe lucruri bune pentru Moldova, România și întreaga Europă”