CUM a ajuns Gorgan în funcție: Fostul șef al Armatei, Igor Gorgan, suspectat că a fost informatorul spionilor ruși, a fost propus în funcție în 2019 de Pavel Voicu (ministru al Apărării trimis de Igor Dodon în Executivul de coaliție împreună cu blocul ACUM), în timpul ședinței de Guvern, condus la acea vreme de Maia Sandu. După ce a ajuns președinte, Sandu l-a demis pe Gorgan