De cealaltă parte, activistul Alex Buretz îi amintește primarului de declarațiile din 2019: "Ceea ce este cu adevărat grav este că sistmeul canalizărilor pluviale pe o perioadă lungă de timp nu a fost abordat.
Spre exemplu Zorile, în 2 ani putem curăța toate aceste țevi.
Magistrala de la Telecentru, pe str. Ismail, zona restaurantului de la Pegas, acolo e o chestiune foarte simplă, dacă vă spun o să râdeți - nu a intervenit nimeni de mult timp. Avem o țeavă de 800 care intră în una de 350 pe o porțiune de 5 m, și după care iarăși una de 800. Asta înseamnă că această porțiune de 5 m trebuie schimbată. Noi am făcut demersurile și în curând veți vedea schimbări. Iar la construcția de drumuri trebuie să ținem cont că acest sistem pluvial este vital și să ținem cont de standardele în construcție".