Ministrul Energiei, Victor Parlicov, declară că a fost majorat
volumul stocurilor de securitate a gazelor naturale. Potrivit unei decizii la Guvern, Republica Moldova va stoca cca 15% din consumul mediu anual de gaze naturale, dintre care peste 30% vor constitui stocuri de securitate.