Sandu: "Dragă Antony, bine ați revenit la Chișinău. Vizita dvs e un semnal puternic pe calea păcii. Dvs ați fost printre primii înalți oficiali care a vizitat Moldova după începerea războiului din Ucraina. De atunci am reușit să menținem pacea și liniștea, în pofida tentativelor de destabilizare a celor care ne vor răul. Tot datorită sprijinului Guvernului SUA și altor parteneri am putut oferi condiții demne refugiaților ucraineni și comunităților locale. Am reușit să menținem pacea, dar cetățenii încă sunt puternic afectați, inclusiv economic, de efectele războiului. Ne-am consolidat independența. Azi am diversificat sursele energetice, construim linii electrice care să ne conecteze la rețeaua europeană".

Sandu: "Beneficiile directe ale sprijinului SUA sunt evidente. Cu ajutorul sprijinului SUA și USAID industria vinicolă se dezvoltă rapid. Reușim să modernizăm grădinițe, lansăm programe de dezvoltare a sectorului industriei regenerabile, SUA ne sprijină în lupta cu corupția, da, e lungă și dificilă, dar suntem hotărâți să o ducem până la capăt. Vă mulțumesc pentru sprijinul constant. Astfel ne sprijiniți în aspirația noastră pentru pace, pentru a fi liberi. Vă mulțumesc și pentru că sprijiniți Ucraina, prin rezistența sa, ea ne protează și pe noi, protejează pacea. Președintele Roosevelt spunea că nu ne face o națiunea măreață ce avem, dar modul în care folosim ce avem. Moldova e o confirmare vie a acestor cuvinte".