Salariile de la USM. Profesorii de la Universitatea de Stat din Moldova riscă să rămână fără salarii pentru luna mai. Se întâmplă după ce Guvernul și-a asumat majorarea salariilor cadrelor didactice din 1 ianuarie curent, însă instituția nu dispune de fondurile pentru a acoperi cheltuielile. Întrebat despre problema creată, premierul Dorin Recean a dat asigurări că soluția necesară va fi găsită. „Ministerul Educației, Ministerul Finanțelor și conducerea USM sunt în căutarea de aceste soluții, pentru că, pe de o parte noi avem autonomia universitară, iar pe de altă parte avem investiția Guvernului în universități. Sunt sigur că vom găsi o soluție”, a mențiobat Dorin Recean, într-o conferință de presă