Fostul președinte al României, Traian Băsescu, spune că Moldova are în acest moment 2 opțiuni: Fie îi convinge pe transnistreni să se alăture țării în procesul de integrare europeană, fie trebuie să renunțe la regiune: "Dar este păcat ca R. Moldova să se oprească în regiunea transnistreană. E un teritoriu alocat R. Moldova prin decizii administrative, nu e un teritriu istoric. Aceste 2 variante sunt. Sfatul meu pentru oricine din Moldova - NU ratați ocazia de a intra în UE, și dacă se poate - NU o amânați, nu o legați de o problemă transnistreană sau altceva"