Zaharova îl acuză pe premierul român Ciolacu de „imixtiune grosolană în afacerile Republicii Moldova”, după declarațiile făcute, potrivit cărora în Republica Moldova locuiesc doar români
Expert român, Sorin Ioniță: Problema reală e în Moldova, unde sunt alegeri şi referendum pro-UE în octombrie şi deja bătălia e grea pentru a aduce lumea la vot ca să se valideze scrutinul. De mai bine de patru ani Maia Sandu a încercat să formeze o tabără politică încăpătoare, în care să atragă către Europa nu doar patrioţii pro-români (ăia sunt gata convinşi) dar şi dintre ceilalţi, mai sovieto-nostalgici sau cu identitate regională puternică (moldovenească, adică), vorbindu-le mereu de avantajele UE şi ale Occidentului şi temperând discursul etno-naţional, ca să nu-i înstrăineze.
Ei, şi pe acest fond tensionat, vine un plăvan vesel de la Bucureşti, care abia a călcat de 2-3 ori în viaţa lui în Basarabia, şi spune neîntrebat că toţi moldovenii de acolo sunt români, identitatea lor nu există etc. Adică dă cu băţul în viespar, activând naraţiunea şi clivajele etnic-identitare, fix pe agenda lui Dodon, Şor şi a Kremlinului. Şi măcar nu-i vreun papagal marginal ca George Simion, ci chiar prim-ministrul, deci nici o şansă să treacă neobservat. Zaharova şi ăilalţi din MAE rus & FSB se miră acuma ce noroc a dat peste ei de le fac băieţii de la Bucureşti treaba la Chişinău, confirmând în ochii moldovenilor tot ce spun ruşii despre România, anume că are o agendă arogant-naţionalistă, de colonizatori. Şi o fac gratis, nu ca Ilan Şor, care cere grămadă de bani pentru asta.